Skip to main content

تحریک الکتریکی مغز tdcs یکی از دستگاه های مربوط به نوروتراپی است. نوروتراپی به معنی درمان اعصاب و یا درمان سلول‌های عصبی است. transcranial Direct Current Stimulation یا تحریک الکتریکی از روی جمجمه است. در این روش با استفاده از یک جریان الکتریکی ضعیف (حداکثر تا ۲ میلی آمپر) نواحی خاصی از مغز را تحریک می‌کنند که این کار می‌تواند اثرات درمانی بر جای بگذارد.

 

همچنین می‌تواند منجر به ارائه اطلاعات بیشتر در خصوص کارکرد مغز انسان نیز بشود. هم اکنون از این وسیله درمانی در اکثر کشورهای پیشرفته استفاده می‌شود. زیرا کاملا بی‌ضرر و بدون عوارض جانبی است و روشی غیر تهاجهی است یعنی هیچ چیزی وارد بدن نمی‌شود. روشی که مغز با استفاده از جریان الکتریکی ضعیف و پیوسته تحریک می‌شود و تأثیر می‌پذیرد.

 

TDCS یا تحریک الکتریکی مغز چیست؟

TDCS یا تحریک الکتریکی مغز چیست؟

 

تحریک الکتریکی مغز TDCSچیست؟

 

اصول کار تحریک الکتریکی مغز یا TDCSچگونه است؟

 

دو الکترود یکی قطب مثبت و دیگری قطب منفی از طریق یک پد اسفنجی که با محلول رسانا خیس شده است بر روی سر مراجع قرار می‌گیرند. جریان الکتریکی ضعیف توسط الکترود‌هایی که بر روی پوست سر وصل شده، از قسمت‌های مختلف عبور می‌کند تا خود را به سطح قشر مغز برساند. این قسمت‌های مختلف عبارتند از طبقات مختلف پوست، مو، استخوان، جمجمه، سخت شامه، نرم شامه و مایع مغزی نخاعی که بین آن‌ها قرارگرفته است. دراین مسیر حدود 50% توان الکتریکی گرفته می‌شود و درحدود 50% با قی‌مانده این جریان الکتریکی ضعیف می‌تواند خود را به سطح قشر مغز برساند.

همانطور که می‌دانید هر ناحیه از مغز از نظر فیزیولوژی کار مخصوص به خود را دارد و با توجه به نوع بیماری و با توجه به نوع کاری که می‌خواهیم انجام دهیم محل قراردادن الکترودها فرق می‌کند.

این مطلب را هم بخوانید:
چگونه مغز را برای توقف نگرانی تمرین دهیم؟

جریان الکتریکی مستقیم و ضعیف که به قشر مغز می‌رسد درسطح نورون‌ها یا سلول‌های مغزی در ناحیه قطب مثبت با عث دپولاریزاسیون و در ناحیه قطب منفی (کاتد) باعث هیپرپولاریزاسیون در سطح سلول مغزی می‌شود این عمل باعث ورود کلسیم به داخل سلول شده و در نتیجه باعث افزایش فعالیت سلولی می‌شود.

خود این عمل باعث افزایش میزان گلوکز و اکسیژن در آن ناحیه می‌شود و به ترمیم مغز کمک می‌کند. این عمل از طریق ایجاد ارتباطات جدید بین سلول‌ها و یا ایجاد ارتباط سلول‌های سالم با سلول‌های آسیب دیده در مجموع به باز توانی و ترمیم و بهبود و یا افزایش توان عملکرد در آن ناحیه می‌انجامد .

 

 

مرکز نوروفیدبک آگاهانه - tDCS چیست ؟

مرکز نوروفیدبک آگاهانه – tDCS چیست ؟

 

تحریک الکتریکی مغز (tdcs) برای چه اختلالاتی مفید می‌باشد؟

 

علی‌رغم سادگی، تحریک الکتریکی مغز tdcs ابزار بسیار توانمندی در حیطه اختلالات روان‌پزشکی محسوب می‌شود.

 • اختلالات بزرگسالی
 • اثرگذاری مثبت در افسردگی مخصوصا افسردگی مقاوم به درمان
 • انواع سردردها
 • مشکلات حافظه و توجه
 • بهبود مهارت‌های تکلم و حرکتی پس از سکته مغزی
 • اختلالات یادگیری
 • اختلالات خواب
 • وسواس فکری و عملی
 • دردهای مزمن عضلانی و اسکلتی
 • بهبود پردازش مغزی
 • ظرفیت حافظه و تمرکز
 • وز وز گوش
 • بی‌اشتهایی و پرخوری

 

 

این وسیله یک ابزار کمکی برای درمان است که افراد سالم نیز می‌توانند برای افزایش توان عملکرد مغز، تقویت حافظه و افرایش قدرت یادگیری از آن استفاده کرد.

در مورد خانم‌های حامله‌ای که از بیماری افسردگی رنج می‌برند و به علت محدودیت در مصرف داروی ضد افسردگی نمی‌توان به آن‌ها دارو تجویز کرد بهترین و بی‌ضررترین وسیله در این مورد انتخاب tdcs است چون هیچ‌گونه عوارض جانبی ندارد.

این مطلب را هم بخوانید:
نوروفیدبک از زبان دکتر فرشاد اکبرپور متخصص اعصاب و روان

 

کسانی‌که باطری قلب و یا دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب دارند وکسانی که پوست سر آن‌ها زخم است و یا خراشیدگی دارد نباید از این دستگاه استفاده کنند.

 

مغز

مغز – تی دی سی اس

 

مدت زمانی که لازم است بیمار زیر دستگاه بماند چقدر است؟

 

معمولا بسته به پروتکل و برنامه درمانی که درمانگر بر روی دستگاه انتخاب کرده دستگاه به طور اتوماتیک پس از اتمام برنامه خاموش می‌شود و در موقع خاموش شدن با آلارمی که دارد درمانگر الکترودها را ازسر جدا می‌کند، به طور متوسط مدت زمان درمان حداقل 10دقیقه وحداکثر 30 دقیقه است و درمانگر با توجه به نوع بیماری مدت زمان را از قبل تعیین می‌کند .

 

 

مرکز مشاوره و آموزش آگاهانه از قدیمی‌ترین و در عین حال مدرن‌ترین مراکز ارائه دهنده خدمات روانشناسی بخصوص خدمات مربوط به نوروفیدبک است که با استفاده از دستگاه های به روز کانادایی و با هزینه هایی غیرقابل رقابت بهترین امکان را در خدمت همه عزیزان و علاقمندان قرار میدهد.

 

 

 

یکی از برترین روش‌های درمان بیش فعالی، عدم تمرکز و  افزایش توان ذهن و به دست آوردن حافظه‌ای قوی که در نهایت موجب افزایش یادگیری می شود استفاده از خدمات نوروفیدبک است.

در مرکز مشاوره و آموزش آگاهانه کاملترین خدمات مربوط به درمان های خاص مانند نوروفیدبک، TDCS ، انواع تست های و مشاوره ها در اختیار شما قرار دارد. ما همراه شما هستیم تا زندگی با کیفیت تر شما را هموار کنیم.

  در مرکز مشاوره و آموزش آگاهانه با استفاده از برترین خدمات و نوین ترین ابزارها به وسیله ی آخرین متدهای علم پزشکی شما را در بالا بردن سطح عملکرد ذهن تان یاری میکنیم.

با ما تماس بگیرید

۲۲۰۰۴۶۲۰

یک دیدگاه

دیدگاه خود را ثبت کنید