Skip to main content

برخی از افراد مدعی هستند که با حس ششم خود می‌توانند خیلی از مسایل را پیش بینی کنند اما آیا واقعا می‌دانند از کدام حس حرف می‌زنند؟ این حس دقیقا چیست؟ آیا اصلا چنین حسی وجود دارد و اگر وجود دارد چه چیزی و چگونه موجب عمل آن می‌شود؟ در این نوشتار بیشتر درمورد این حس صحبت خواهیم کرد و سعی می‌کنیم به این سوالات پاسخ دهیم.

 

حس ششم و هر چیزی که باید راجع به حس ششم بدانید!

حس ششم و هر چیزی که باید راجع به حس ششم بدانید!

 

حس ششم چیست؟

 

حس ششم (sixth sense) به حسی گفته می‌شود که وابسته به هیچ‌یک از حواس پنجگانه فیزیکی نیست و برای رسیدن به درک ماواری طبیعه‌، از طریق ذهن دریافت اطلاعات می‌کند.

طبق گفته متخصصان، افراد دارای این حس، می‌توانند بدون استفاده از حواس پنج‌گانه مواردی را حدس زده و در مورد آن اطلاع حاصل کنند. بعضی معتقدند همه آدم‌ها تا حدی چنین توانایی را دارند اما این قابلیت در بعضی‌ها بیشتر است و نمود خاصی پیدا می‌کند. برخی دیگر معتقدند این نوع ادراک فوق حسی را؛ همه مردم ندارند، و تنها در مورد بعضی از افراد که از استعداد ویژه‏ای برخوردار هستند، امکان پذیر است.

از این حس با عنوان ذهن و خرد کیهانی نیز یاد می‌شود؛ همانطور که مخلوقات خداوند شامل انسان، حیوانات و غیره دارای ذهن و خرد هستند، به همین ترتیب تمامی خلقت خداوند، یعنی کیهان، خود دارای ذهن و خرد کیهانی است که حاوی اطلاعات اصلی تمامی امور در کیهان است. این می‌تواند حاصل تفکر ذهن و خرد پروردگار باشد. با پیشرفت معنوی فرد، ذهن و خرد ناآشکار او، با ذهن و خرد کیهانی یکی می‌شود و بدین ترتیب است که فرد به اطلاعات تمامی خلقت خداوند، دسترسی پیدا می‌کند.

بعضی تئوری‌ها به دو نوع ناخودآگاه اشاره می‌کنند که دومین آن را که به ابر ناخودآگاه همان روح یا خود برتر می‌شناسند و می‌گویند در قدرت حس ششم تاثیرگذار است. در این تئوری دو نوع واقعیت وجود دارد: یکی طبیعی و یکی ماورایی. گفته می‌شود که این حس وقتی بروز می‌کند که انسجامی بین این دو نوع واقعیت برقرار شود و انسجام هم ‌زمانی اتفاق می‌افتد که موانع واقعیت‌ها شکسته شود و این شکستگی، همیشگی نیست؛ یعنی فقط گاهی رخ می‌دهد، چون اگر دایم به وجود بیاید، تمام افکاری که در ناخودآگاه ماست به سمت ضمیر خودآگاه‌مان سرازیر می‌شود و ذهن قادر به تحمل این سیل اطلاعاتی نیست.

 

 

 

پژوهش‌ها در مورد حس ششم چه می‌گویند؟

 

اینکه بعضی‌ها از طریق الهام یا یک حس درونی از برخی مسایل آگاه ‌شوند یا هشدارهایی در مورد وقایع احتمالی بدهند، ذهن خیلی از دانشمندان را هم به خود مشغول کرده است. برخی از روانشناسان معاصر به بررسی این پدیده همت گماشته آزمایش‌های فراوانی روی آنها انجام داده‏اند اما به نتایجی که آن قدر دقیق و استوار باشد که بتواند در فهم بدون ابهام آنها به ما کمک کند، نرسیده‌اند. اما افرادی که در مورد این موضوع تحقیق می‌کنند معتقدند مطالعات بی‌شماری نشان می‌دهد که افراد خاصی همواره نتایج قابل توجهی از خود نشان داده‌اند و حتی بعضی از آنها نتایج شاخص و بالایی از این حس در خود نشان می‌دهند که اصلا قابل اغماض نیست.

این مطلب را هم بخوانید:
چطور هر‌ چیزی را فقط در ۲۰ ساعت یاد بگیریم

  • موضوع حس ششم به سادگی با قوانین فیزیکی قابل توجیه و توضیح نیست. ضمن اینکه این حس به هوشیاری و ضمیر باطن بستگی دارد و این موضوع از عملکرد مغزی جداست. هم‌زمان برخی تحقیقات فیزیک کوانتوم به وجود جهانی ثانوی که غیرمادی است، اشاره کرده است و به همین دلیل، برخی دانشمندان وجود این حس را که به ماوراء‌الطبیعه مربوط است ممکن دانسته‌اند؛ چون دانشمندان آن را به بخش ناخودآگاه ذهن و حافظه مربوط دانسته‌اند.

 

  • یک باور عمده وجود دارد مبنی بر این که این حس در افراد هیپنوتیزم‌شده هم دیده می‌شود. افرادی که این حس درشان قوی است بدون وجود شواهد و دلایل تجربی یا قابل درک با حواس پنج‌گانه می‌توانند موارد و وقایعی را حدس بزنند. در تحقیقات روان‌شناسی بر پایه همین ارتباط و اصل از هیپنوتیزم برای ایجاد این حس در سطوح بالا استفاده شده است. بررسی‌های بعدی هم این ارتباط را تایید کرده است چون دانشمندان معتقدند ذهن بیدار، هشیار و فعال که تحت تاثیر ورودی‌های مختلف ذهنی و محیطی قرار می‌گیرد، کمتر می‌تواند از حس ششم خود (اگر وجود داشته باشد) استفاده کند.

 

  • گروهی از محققان آمریکایی نیز نوعی ژن را شناسایی کرده‌اند که آن را عامل بصیرت،‌ شهود و درک مستقیم می‌دانند. اعمالی که این ژن انجام می‌دهد، خلاف پنج حس اصلی انسان یعنی چشایی،‌ بویایی، بینایی،‌ شنوایی و لامسه تعریف شده است. در این بررسی‌ها مشخص شد این حس می‌تواند درک حس عمیق یا آگاهی بدنی را باعث شود. دانشمندان در این زمینه مطالعاتی را روی گروهی از بیماران مبتلا به اختلالات عصبی ژنتیکی انجام دادند. در ژن Piezo2 این افراد نوعی جهش صورت گرفته بود که روی آگاهی بدنی آنها تاثیر می‌گذاشت. این بررسی‌ها نشان داد ژن Piezo2 و حواسی که به واسطه آن کنترل می‌شوند، می‌تواند روی زندگی روزمره ما تاثیر مستقیم برجا بگذارد. مطالعه روی این گروه از بیماران برای نخستین بار وجود این حس را به صورت علمی تایید کرد و نشان داد افراد با تمرکز روی آن می‌توانند بخش دیگری از اعمال خود را هم به صورت جامع‌تر کنترل کنند.
این مطلب را هم بخوانید:
چطور شکستهایمان را شکست بدهیم!

 

حس ششم

حس ششم

 

چه چیزی را توسط حس ششم درک می‌کنیم؟

 

  • ما جهان ظاهری یا دیداری را توسط پنج حس فیزیکی ( یعنی بویایی، چشایی، بینایی ، لامسه و شنوایی)، ذهنمان و خردمان (توانایی تصمیم گیری) درک می‌کنیم .هنگامی که به قلمرو جهان نادیدنی یا جهان ناآشکار می‌رویم، آنرا توسط حواس پنجگانه ناآشکار، ذهن ناآشکار و خرد ناآشکار (که به عنوان حس ششم شناخته می‌شود) درک می‌کنیم. در واقع دنیای ناآشکار، همان دنیای فرشتگان، اشباح، بهشت و غیره است که نه با چشم مسلح، بلکه تنها از طریق این حس قابل درک می‌باشد.

 

  • معمولا افراد با دارای این حس قوی حس می‌کنند موردی خاص قرار است اتفاق بیفتد و آن مورد در واقعیت رخ می‌دهد. بعضی از این افراد خواب اتفاق خاصی را می‌بینند و آن اتفاق در بیداری عینا رخ می‌دهد. افرادی که حس ششم قوی دارند، در اغلب موارد خواب‌های واضح‌تر و کاملا مشخص‌تری نسبت به سایرین می‌بینند و این خواب‌ها را به خوبی به یاد دارند. بعضی از آنها تا حدی می‌توانند با خواب‌هایشان تعامل برقرار کنند و حتی گاهی چیزهایی می‌بینند که دیگران نمی‌‌بینند و مسایلی را می‌شنوند که دیگران نمی‌شوند.

 

  • تمایل این افراد به مسایل ماوراءالطبیعه بیشتر است. افرادی دارای این حس، قوه و قابلیت خلاقه بسیار بالایی دارند و دلیل آن را دریافت اطلاعات از منابعی غیرمعمول می‌دانند. بسیاری از نابغه‌های دنیا مدعی هستند که چنین حسی دارند.

 

  • توانایی تله‌پاتی یا توانایی ارسال و دریافت تصاویر ذهنی و یا خواندن آنچه در ذهن دیگران وجود دارد نیز به این حس مرتبط است. افراد دارای این حس توانایی پیش‌بینی آینده را نیز دارند و وقایع و اتفاقاتی که در آینده رخ می‌دهد به نحوی به آنها الهام می‌شود. گفته می‌شود در دنیا یکی از معروف‌ترین نمونه‌هایی که این حس را داشته، نوستراداموس پیشگو است.

 

 

 

 

 

یکی از برترین روش‌های درمان بیش فعالی، عدم تمرکز و  افزایش توان ذهن و به دست آوردن حافظه‌ای قوی که در نهایت موجب افزایش یادگیری می شود استفاده از خدمات نوروفیدبک است.

  در مرکز مشاوره و آموزش آگاهانه با استفاده از برترین خدمات و نوین ترین ابزارها به وسیله ی آخرین متدهای علم پزشکی شما را در بالا بردن سطح عملکرد ذهن تان یاری میکنیم.

با ما تماس بگیرید

۲۲۰۰۴۶۲۰

حس ششم و هر چیزی که باید راجع به حس ششم بدانید!

منبع

دیدگاه خود را ثبت کنید