Skip to main content

 

وقتی از سرکار خسته به منزل برمی‌گردید و سر میز یا سفره‌ی شام همسر یا فرزند شما سرش را در گوشی تلفن همراهش کرده و با کلمات مبهم به شما پاسخ می‌دهد گرفتار فابینگ هستید. وقتی در مهمانی‌ها و دورهمی‌های دوستانه یا فامیلی بعد از سلام و احوالپرسی اولیه هر کس به گوشی همراهش مشغول می‌شود گرفتار فابینگ هستید. وقتی که در روابط عاطفی و زناشویی با شریک یا همسر خود به کافه رفته‌اید یا در منزل نشسته‌اید و یکی از شما مدام گوشی تلفنش را چک می‌کند گرفتار “فابینگ” شده‌اید.

 

یک مطالعه نشان داد که بیش از ۱۷ درصد افراد حداقل چهار بار در روز در حضور دیگران و به هنگام صحبت با آنها دزدکی تلفن‌شان را چک می‌کنند.

تقریباً ۳۲ درصد افراد نیز  دو تا سه بار در روز فابینگ می‌کنند.

اگر چه شاید این رفتار چیز مهمی به نظر نرسد، اما تحقیقات نشان می‌دهد که فابینگ می‌تواند به روابط و سلامت روان شما آسیب برساند.

 

فابینگ (Phubbing) چیست؟

عمل نادیده گرفتن کسی که با شما صحبت می‌کند با توجه و نگاه کردن به تلفن همراه خود، یا به عبارت ساده‌تر: بی‌اعتنایی به دیگران با نگاه کردن به تلفن همراه.

 

نیروی محرک این احساسات چیست؟

فابینگ ۴ نیاز اساسی انسان را تهدید می‌کند این نیازهای اصلی عبارتند از:

احساس تعلق داشتن

اعتماد به نفس

زندگی معنادار

احساس کنترل داشتن

 

وقتی کسی پیش شما با تلفنش مشغول می‌شود، شما ممکن است احساس طرد شدن و محروم شدن از مصاحبت او را بکنید. این می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر سلامت روان شما داشته باشد.

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد افرادی که دچار فابینگ هستند تمایل زیادی دارند تا تلفن‌شان همیشه در دسترس باشد تا با شبکه رسانه‌های اجتماعی  ارتباط برقرار کنند و به این وسیله خلاء ارتباط حضوری یا رودررو را پر کنند. این شروع یک چرخه معیوب است.

 

سه نشانه دچار بودن به فابینگ به این شرح است:

همزمان دو مکالمه دارید، یکی از طریق تلفن و یکی با شخص روبروی‌تان. شما به احتمال زیاد هیچکدام از این دو مکالمه را با موفقیت انجام نمی دهید و مطمئناً فیوب “Phub” (دچار فابینگ) هستید.

سر میز یا سفره‌ی غذا یا دیگر موقعیت‌های اجتماعی با تلفن خود مشغول می‌شوید. قرار دادن تلفن کنار بشقاب غذا علامت هشداری است که نشان می‌دهد به زودی ارتباطات خانوادگی‌تان دچار اختلال خواهد شد.

 

یادتان باشد، حتی لازم نیست تلفن خود را در حین مکالمه لمس کنید تا روی رابطه شما تأثیر منفی بگذارد!

 

یک مطالعه نشان داده است که تنها وجود تلفن در دستان یا کنار شما باعث می‌شود همسر، فرزند، خانواده یا دوستان و همکارانتان کمتر با شما ارتباط برقرار کنند.

بدون چک کردن تلفن نمی‌توانید شام، نهار یا صبحانه‌تان را تمام کنید. این نشانه‌ای از دلهره و ترسی واقعی در شماست. ترسِ از دست دادن تماس، پیام یا پست جدیدی در شبکه‌های اجتماعی.

 

سه راه برای جلوگیری از فابینگ شدن:

۱- غذایتان را بدون تلفن بخورید.

۲- تلفن را از دسترس خود دور کنید.

۳- خود را به چالش بکشید.

 

 

یکی از برترین روش‌های درمان بیش فعالی، عدم تمرکز و  افزایش توان ذهن و به دست آوردن حافظه‌ای قوی که در نهایت موجب افزایش یادگیری می شود استفاده از خدمات نوروفیدبک است.

  در مرکز مشاوره و آموزش آگاهانه با استفاده از برترین خدمات و نوین ترین ابزارهابه وسیله ی آخرین متدهای علم پزشکی شما را در بالا بردن سطح عملکرد ذهن تان یاری میکنیم.

با ما تماس بگیرید

۲۲۰۰۴۶۲۰

 

 

 

فابینگ چیست و چگونه روابط اجتماعی و شخصی ما را تهدید می‌کند

فابینگ چیست و چگونه روابط اجتماعی و شخصی ما را تهدید می‌کند

 

تاثیر موبایل بر روابط خانوادگی

 

منبع:

۱-مقاله انجمن جامعه شناسی ایران-دکتر تقوی

۲-ایسنا

    دیدگاه خود را ثبت کنید