کاردرمانی از جمله خدمات توانبخشی موثری است که برای ارائه­ی خدمت به افراد ناتوان و کم توان ایجاد شده است. این خدمات علاوه بر حوزه کودکان، در افراد بزرگسال نیز بسیار مهم بوده و بیشتر در جهت بهبود مهارت­ها و استقلال افراد برنامه­ریزی می­شود.

حیطه­ی فعالیت کاردرمانی به دو بخش کلی جسم و روان تقسیم می­شود.

اختلالات جسمی که در بخش بزرگسالان به خدمات کاردرمانی نیاز دارند به دو دسته کلی تقسیم می­شوند، دسته­ی اول اختلالات نورولوژیک هستند که بیماری­هایی از جمله سکته مغزی، ام اس، پارکینسون، ضربه مغزی، اختلالات مربوط به مخچه، ضایعات نخاعی، بیماری­های پیشرونده سیستم اعصاب مرکزی و … را شامل می­شود.

دسته دوم اختلالات ارتوپدیک اندام فوقانی به ویژه دست هستند که مواردی از جمله ضایعات تاندونی و بافت همبند، گرفت­های پوستی و سوختگی­ها، محدودیت­های حرکتی و ضعف عضلات اندام فوقانی را شامل می­شوند.

اختلالات مرتبط با روان که در بخش بزرگسال نیازمند کاردرمانی هستند شامل بیماری­هایی از جمله اسکیزوفرنیا، اختلالات خلقی (به عنوان مثال افسردگی، دو قطبی و …)، اختلالات شخصیت (که شامل انواع اسیزوئید، اسکیزوتایپال، دوری گزین و … می­شود)، اختلالات اضطرابی، سوء مصرف مواد، انواع دمانس، مشکلات روان مرتبط با سالمندی و کهولت سن می­باشد.

هیچ وقت دو بیمار، یکسان نیستند. در نتیجه، رفتار و تمرینات درمانگر به نیاز بیمار بستگی دارد.

به عنوان مثال، برای بیماران دارای ناتوانی ذهنی، تمرینات روی قدرت شناختی فرد انجام می­شود، در حالی که توان بخشی جسمی تمریناتی برای احیای مناطق آسیب دیده می­باشد. متخصصین کاردرمانی با انجام آزمایشات برای سالمندان و دانستن نیازهای عاطفی، جسمی و روانی به آنها کمک می­کند، سپس تمرینات تخصصی برای پشتیبانی از فعالیت­های بیماران را طراحی می­کنند

روش­هایی که یک متخصص کاردرمانی بزرگسالان می­تواند از آن استفاده کند شامل موارد زیر است:

  • کنترل درد فعال
  • مکانیک ایمنی بدن و ارگونومی
  • آموزش مجدد عصبی عضلانی
  • کاهش تنش عضلانی
  • آموزش مهارت­های ارتباطی
  • فعالیت­های پیاده روی

متخصصین کاردرمانی به بیماران مسن­تر کمک می­کنند تا استقلال خود را پس بگیرند.

 

کاردرمانی بزرگسالان

کاردرمانی بزرگسالان

  در مرکز مشاوره و آموزش آگاهانه با استفاده از برترین خدمات و نوین ترین ابزارهابه وسیله ی آخرین متدهای علم پزشکی شما را در بالا بردن سطح عملکرد ذهن تان یاری میکنیم.

با ما تماس بگیرید

۲۲۰۰۴۶۲۰

 

مدیر سایت

درباره مدیر سایت

دیدگاه خود را ثبت کنید